Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

Zajrzyj tu, jeśli potrzebujesz więcej wiadomości o urologu w Krakowie prywatnie.

U wielu pacjentów badanie u urologa wywołuje skrępowanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co sprawia, iż osoby, które zauważyły u siebie pewne przejawy choroby, częstokroć zwlekają przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u urologa. Niestety może to skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Zgłoś się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O chorobach układu moczowego może alarmować wiele różnych objawów, które nierzadko są lekceważone przez pacjentów w nadziei, iż same znikną. Na jakie więc symptomy trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do bezzwłocznego zapisania się na badanie urologiczne? Będą to głównie wszystkie zmiany dotyczące moczu, czyli jego spienienie, ciemniejsza barwa bądź pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale też przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego wydalaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy są także mniej oczywiste, przykładowo obrzęk stóp, ból w okolicy podbrzusza lub pleców i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni udać się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Trzeba też podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci często umawiają się do gabinetu urologa celem konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu) oraz leczenia wodniaka jądra, stulejki lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają także mnóstwo skomplikowanych zabiegów, takich jak plastyka miedniczek nerkowych, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]