Portal wiedzy o zdrowiu – jak racjonalnie z niego korzystać?

Przeczytaj więcej artykułu o zdrowiu

W sieci można niezmiernie prosto znaleźć informacje o dowolnej sferze życia. Internauci mają w szczególności słabość do odpytywania Google o sprawy medyczne, nierzadko wręcz poprzedzając definitywną decyzję o konsultacji ze specjalistą długim przeszukiwaniem sieci z nadzieją na własnoręczne odszukanie odpowiedzi na palący problem. Jednak czy to mądry model korzystania z wiedzy dostępnej na portalach o zdrowym stylu życia?

Portal o zdrowiu i urodzie nie jest alternatywą dla specjalistycznej porady medycznej

W tysiącach treści o zabiegach estetycznych, prawidłowym odżywianiu i zdrowiu dostępnych online jest dużo dobrych artykułów przygotowanych zarówno przez specjalistów, jak i przez ludzi zauroczonych taką tematyką i od lat działających w zawodach powiązanych z medycyną. Niemniej jednak korzystanie z artykułów dostępnych na blogach o urodzie bądź zdrowiu nie powinno (a zasadniczo nie może!) polegać na uznaniu ich jako opcji alternatywnej do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Blog o zdrowiu oraz urodzie, o ile dostarcza sprawdzonych informacji, może jednakowoż stać się świetnym źródłem pobocznej wiedzy, która ułatwi internaucie poruszanie się po świecie polskiej służby zdrowia. Dotarcie w sieci do drobiazgowego opisu zabiegu objaśnionego nieskomplikowanym językiem pomoże oswoić pacjenta z przebiegiem zaplanowanej operacji i ograniczyć stres z nią związany. Natomiast wpis przedstawiający symptomy poprzedzające jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może ułatwić mu późniejsza konsultację ze specjalistą.

Warto subskrybować portale z ciekawostkami o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl