Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym zagadnieniem. Dziś zaś, stosując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, jeżeli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, dzięki którym dentysta jest w stanie dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii uzębienia. Dobrze przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Których?

Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Oprócz sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku dentysty, minimalizując niemal do zera niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują też specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie kuracji i poprawienie komfortu leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze jest ono fundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono potrzebne, warto udać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.