Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Pokaźna porcja informacji o korekcie stożka rogówki. Sprawdź koniecznie!

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która bardzo ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może być powodem kolejnych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada mnóstwo nocyceptorów. Około trzydziestego roku życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Jest to skutkiem nadwątlenia tkanki, która, według niektórych teorii, staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci skarżą się także na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje też widzenie podwójne. Keratoconus częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie choroba jest adiustowana za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych, z czasem natomiast potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – zabiegi Topoguided i cross linking

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pośrednictwem przeróżnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie miopii lub astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie zlikwiduje wadę wzroku.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]