Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Zobacz więcej informacji o biopsji prostaty na www.scmkrakow.pl.

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem rozmiaru oraz formy do kasztana. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak istotna jest jej regularna kontrola. Daje to szansę rozpoznania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia niepokojących zmian rakowych. Należy zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego prawdopodobnego powstania.

Problemy oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące symptomy

Panowie po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli spostrzegli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności z erekcją oraz wytryskiem, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. By jednak mieć bezdyskusyjną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym zwykle ok. pół godziny. Ponadto pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy korzystanie z rozrusznika serca. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]