Srebrne wisiorki

Srebro od dawna wymieniane jest wśród najczęściej stosowanych przez jubilerów surowców. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – jest miękkie, pięknie wygląda i cechuje je interesujący połysk. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne wymagają jednak odpowiedniej ochrony – metal ten jest naprawdę delikatny, przez co możemy zarysować. Jak zatem troszczyć się o wykonane ze srebra ozdoby?

Silne środki myjące niszczą wisiorki srebrne

Detergenty dla wyprodukowanych ze srebra ozdób okazują się szkodliwe. Pod ich wpływem surowiec może odbarwiać się i blaknąć. Nie wolno zatem stosować ich w celu pielęgnacji ozdób, a w czasie prac domowych koniecznie musimy ściągnąć wszystkie wisiorki srebrne lub pierścionki.

Wisiorki srebrne – w czym je przechowywać?

Wisiorki srebrne powinniśmy chronić również wtedy, kiedy ich nie nosimy. Do ich trzymania należy znaleźć kuferki wyściełane od środka miękkim materiałem – zapobiegniemy w ten sposób ich uszkodzeniu. Srebro nie najlepiej reaguje również na kontakt z wilgocią czy dużymi temperaturami, które mogą sprawić, że straci kolory lub zmieni kształt. Przed schowaniem do pudełka kilku przedmiotów, musimy wcześniej zabezpieczyć je miękką szmatką lub włożyć do plastikowego worka.

Wisiorki srebrne – czym je pielęgnować?

Do czyszczenia srebrnej biżuterii najlepiej użyć letniej wody z dodatkiem soli, która świetnie zmywa pojawiający się na powierzchni tego surowca osad. Poza tym sprawdzą się również wódka, białko kurze i specjalne płyny. Do czyszczenia srebrnych ozdób powinniśmy korzystać z delikatnych ścierek – sztywne potrafią uszkodzić fakturę.