Roleta ścienna i okienna – podobieństwa i różnice

Pragniesz o roletach w swoich pomieszczeniach, jednak nie jest to możliwe, gdyż nie można ich umocować na oknie? Jest na to rozwiązanie. Dla ludzi takich jak Ty wymyślono rolety ścienne. Odróżniają się od rolet okiennych tym, że mocuje się je na ścianie lub suficie. Czy warto kupić taki rodzaj rolety? Gdzie rolety ścienne najlepiej spełnią oczekiwania?

Gładkie rolety ścienne

Pierwszy rodzaj rolety ściennej to model produkowany z gładkiej tkaniny. Taka roleta ma najczęściej półzaciemniający poziom. Przepuszcza ona pewną ilość światła do pomieszczenia, a jednocześnie osłania przed przesadnym nagrzewaniem się i zbyt dużą ilością światła. Atutem tych rolet jest łatwa instalacja na ścianie lub suficie. W porównaniu do rolet okiennych, które nie wymagają wiercenia, śrub czy też specjalnych umiejętności monterskich, rolety ścienne wewnętrzne wymagają wywiercenia dwóch otworów, które utrzymają rolkę rolety.
Kolejną, ważną różnicą pomiędzy roletami okiennymi a ściennymi, jest odstęp rolety od szyby. Im bliżej okna znajduje się roleta, tym większą osłonę przed światłem i nagrzewaniem zapewnia. Rolety ścienne są bardziej odsunięte od szyby niż rolety okienne, w związku z czym najlepiej montować je w pomieszczeniach, do których powinno wpadać więcej światła dziennego.

Rolety ścienne dzień i noc

Drugim rodzajem rolety ściennej jest jej wariant dzień noc. Tutaj stopień przenikalności światła jest zależny od gęstości splotu materiału i gramatury tkaniny, z której wykonano roletę. Rolety dzień noc typu zebra to designerskie i nowoczesne projekty. Ich unikatowy charakter, dzięki konstrukcji z skrzyżowanych pasków, powoduje, że pasują do nowoczesnych, stylowych wnętrz. Rolety dzień i noc występują w wersji okiennej i ściennej. Zależnie od potrzeb oraz typu okna można wybrać którąś z tych opcji. Rolety dzień noc rekomendujemy szczególnie do niestandardowych ram okiennych, złożonych z kilku kwater.