Rodzaje ochraniaczy dla koni

Ci, którzy zwykle nie są zainteresowani jazdą konną, czasami są zaskoczone, że nogi koni należy chronić odpowiednimi ochraniaczami. Wachlarz produktów tego typu jest bardzo bogaty i w sprzedaży oferowanych jest kilkadziesiąt ochraniaczy dla koni wytworzonych z przeróżnych surowców. To sprawia, iż nawet problem z ich wyborem miewają często także doświadczeni jeźdźcy.

Ochraniacze dla koni – ujeżdżeniowe, transportowe, skokowe

Nadrzędnym kryterium wyboru ochraniaczy, które trzeba ubrać koniowi, jest rodzaj aktywności, w jakiej zwierzę w danym momencie uczestniczy. Jest wiele kategorii ochraniaczy: stajenne, transportowe, crossowe, rajdowe, ujeżdżeniowe, skokowe i specjalistyczne, a każde z nich posiada nieco inną rolę. Na przykład, funkcją ochraniaczy ujeżdżeniowych jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia stłuczeń, urazów mechanicznych, a nawet skaleczeń, które niekiedy przytrafiają się podczas ćwiczeń ujeżdżeniowych. Takie ochraniacze znakomicie absorbują energię uderzenia, a zarazem podtrzymują staw pęcinowy. Z kolei ochraniacze skokowe wyróżniają się mocnym pancerzem skupionym na zabezpieczeniu boków oraz tylnej powierzchni kończyny konia, co osłania ją w chwili zahaczenia o drążek przeszkody. Ochraniaczami transportowymi zaś ochrania się nogi koni sportowych, które z racji uczestnictwa w różnych zawodach jeździeckich przemieszczane są raz za razem po kilkaset kilometrów od stadniny. Powinny one być wyprodukowane z materiałów, które nie będą powodować uszkodzeń skóry nawet w trakcie dalekiej podróży. W sklepach z artykułami jeździeckimi kupisz też kaloszki dla konia, które opracowano z myślą o zwierzętach, które się ścigają. Kaloszki zabezpieczają piętkę koni, które w trakcie biegu uderzają tylnymi kopytami o przednie.

Z jakich materiałów wykonywane są są ochraniacze dla koni?

Kupujący szukający ochraniaczy dla konia natrafią na niesłychanie szeroką ofertę produktów, różniących się od siebie nie tylko tworzywem, z których są wyprodukowane, ale kosztem. Naturalnie, najbardziej ciekawe na pierwszy rzut oka są ochraniacze skórzane, jednakże trzeba o nie należycie troszczyć i konserwować je po każdym użyciu, w przeciwnym wypadku za jakiś czas będziemy zmuszeni wymienić je na nowe. Inne tworzywa, z których wykonuje się ochraniacze, to mocny i lekki neopren oraz inne tworzywa sztuczne. W sklepach sprzedawane są też kauczukowe kaloszki dla koni.

Kontakt z firmą:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]