Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Znajdź obrączki ślubne Kraków na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu ślub jest niezwykle poruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy nowożeńców na zawsze, a symbolem ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Dzieje oraz tradycje dotyczące obrączek ślubnymi

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później, o czym jednak niewiele osób wie. I chociaż wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Szwecji, w Wielkiej Brytanii, w Turcji czy w Czechach, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jednak obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dodaj cytat, imiona małżonka lub datę ślubu

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatną estetyką. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnorodnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak miedź czy stal) symbolizujące moc miłości. Obecnie do ich wytworzenia używa się najczęściej złota i platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one też częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę grawerunku. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]