Kłódka mosiężna czy kłódka żeliwna – materiał ma znaczenie

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów podziału kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny będzie bębenek, złodziej bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest także z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy bardzo szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla solidności kłódki bardzo ważny jest też surowiec, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży są również kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia odporności na wodę bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.