Historia pierścionków zaręczynowych

Jeśli potrzebujesz pierścionków zaręczynowych Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl

Kiedy znajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Przedtem jednak następuje ta wymarzona przez wiele pań chwila – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowy – symbol wieczności

Sprezentowanie ukochanej pierścionka to nader stary obyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w kształcie koła, które symbolizuje nieskończoność. Tradycyjnie już nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, że od owego palca prowadzi “vena amoris”, a więc żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli na Stary Kontynent rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych. Na początku wykonywano je z łodyg konopi, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Wartościowymi pierścieniami ze złota bądź srebra obdarowywano jedynie wtedy, gdy mężczyźni pragnęli ogłosić swoje całkowite zaufanie do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami oraz złotem, aczkolwiek surowce te faktycznie powszechnie wykorzystuje się do ich tworzenia zaledwie od kilku stuleci, natomiast duży przyrost ich uznania można odnotować w XX w.

Platyna, kamienie szlachetne, a także drewno – współczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście wymarzona biżuteria na zaręczyny to pierścionek z platyny z dużym brylantem, jednakże potencjał swobodnego zestawiania różnych kamieni i metali jest ogromny. Poza diamentami stosuje się tanzanit, szmaragd czy rubin. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, a także drewno, jednakże nieprzerwanie na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych typów złota (białego, różowego i żółtego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało pogląd, iż mężczyzna powinien wydać na niego przynajmniej 2 miesięczne pensje. Cena pierścionka zależna jest od kilku czynników: surowca, wykorzystanego kamienia, ilości karatów czy designu, w związku z tym każdy kupi piękny, oryginalny pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem uczucia i zaangażowania, zatem jego wartość nie ma dużego znaczenia. Kluczowe jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]