Charakterystyka najpopularniejszych piłek sportowych

Więcej o piłkach Hummel na sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Nie ma dużej ilości sportów, które można uprawiać bez wymogu zastosowania konkretnych akcesoriów. Również w wielu sportach indywidualnych, np. tych z dziedziny lekkoatletyki czy gimnastyki, należy zaopatrzyć się w szarfę bądź kulę. Aczkolwiek najlepiej rozpoznawalnym na całym świecie akcesorium sportowym, pojawiającym się w przeróżnych różnych sportach zespołowych (ale nie tylko), są piłki. W poniższym wpisie prezentujemy cechy 3 piłek sportowych wykorzystywanych w sportach kochanych przez Polaków.

1. Piłka do piłki nożnej to chyba przedmiot, który znaleźć można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnio i niejednej dziewczyny, bowiem o przyszłości związanej z tym sportem nierzadko marzą również kobiety. Obwód piłki do “nogi” musi oscylować w granicy 0,68-0,70 metra, a jej waga to zazwyczaj 410-450 gramów. Niegdyś takie piłki sporządzano z prawdziwej skóry, w XXI w. używana do tego jest najczęściej eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu określano “biedronką” z racji charakterystycznych czarnych łatek, które musiały być widoczne na czarno-białych ekranach telewizorów. Obecnie piłki do „nogi” wytwarzane są w nieskończonych wzorach i kolorach, a wszystkie większe turnieje futbolowe ma swój oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza niż ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma między 65 a 67 centymetrów. Jest od niej niemniej jednak znacznie lżejsza – waży jedynie 260-280 g. Wewnątrz znajduje się lateksowy pęcherz, a między nim a skórzaną osłoną (także w większości wypadków wykonaną z eko skóry) mieści się warstwa nylonu albo bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji indoor (do siatkówki halowej) oraz beach (do siatkówki plażowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z omawianych tu piłek, ale co ważne jej rozmiary oraz ciężar są dostosowywane w zależności od tego, kto ją wykorzystuje. Inne wymiary mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla dorosłych mężczyzn, inne dla dorosłych kobiet, a piłki o najmniejszym obwodzie dedykowane są dla dzieci. Zatem obwód piłek dla szczypiornistów waha się od 46 do 60 centymetrów, a ich ciężar – od 260 do nawet 475 g. Dętka tych piłek musi być niezwykle wytrzymała, więc zazwyczaj wykonywana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia natomiast musi gwarantować odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie dla przyjemności, czy jesteśmy zawodowymi zawodnikami, opłaca się wykorzystywać sprzęt wysokiej jakości. Zapewni to nie tylko większy komfort w toku gry – dobra piłka po prostu wytrzyma także zdecydowanie dłużej.

Kontakt z firmą:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]