Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Zamów łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Żeby go uniknąć, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]