Banknoty kolekcjonerskie – NBP również je emituje

Kup banknoty polskie kolekcjonerskie na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, najszybszym skojarzeniem obok zbierania pocztówek oraz znaczków jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi pasjonują się hobbyści. W połowie ubiegłego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych notgeldów.

Banknoty – mają wartość historyczną oraz artystyczną

Mało kto wie, że pierwowzory papierowych środków płatniczych pojawiły się w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – na Starym Kontynencie. Początkowa ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu najbardziej do współczesnych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie rządów Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują obecnie kształtowały się zaś od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla handlarzy, bo dzięki nim mogli przemieszczać się na dalekie dystanse bez dodatkowego balastu w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o papierowych środkach płatniczych z relacji legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednakże w krajach europejskich zaczęto je stosować w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z czasem tę metodę płatności zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, ale również artystyczną – od stuleci wszak fascynują doskonałym designem.

Banknoty kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego – co upamiętniają?

Kolekcjonerzy banknotów, tak jak kolekcjonerzy monet, gromadzą zwykle banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one całkiem łatwo dostępne, aczkolwiek koszt ich kupna może być znaczny – wszystko w zależności od ich stanu zachowania i roku wycofania z obiegu. Osobną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w małym nakładzie, przede wszystkim w celu upamiętnienia wybitnych osobistości z kręgu nauki, polityki oraz kultury lub ważnych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej banknot 20 zł) czy 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (niecodzienny banknot o nominale 19 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza cudownymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. recto-verso, znaki widoczne pod ultrafioletem i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Kontakt z firmą:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]