Aspirator do nosa – poznaj działanie i główne cechy

Katar u małych dzieci to dość powszechna, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie jeść ani spać, gdy przeszkadza im gromadzący się katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Zalegający katar może prowadzić do powikłań, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w poważniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina spływa po ściance gardła podrażniając je. Żółtozielony, bakteryjny katar jest zagrożeniem dla płuc i oskrzeli.

Jak odciągać katar aspirator do nosa czy gruszka?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą naszej pociesze pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do nosa, którą następnie uciskamy. Wytworzone podciśnienie zasysa katar do gruszki. Innym sposobem jest odciągacz na wdech rodzica. Aktualnie dużą popularnością cieszy się natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może budzić zdziwienie wielu rodziców. Tymczasem jest to o wiele wydajniejsza metoda niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, pasuje do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, należy stosować po uprzednim rozrzedzeniu wydzieliny roztworem soli 0,9%. Po usunięciu kataru należy zatroszczyć się o nawilżenie podrażnionej przez wydzielinę błony śluzowej nosa dziecka. Katarek do odkurzacza występuje w 3 wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).