Jak sprawdzić czujnik parkowania w Renault?

Choć w gruncie rzeczy można jeździć bez nich, to czujniki parkowania znacznie ułatwiają prowadzenie samochodu. Niektórzy kierowcy do tego stopnia im ufają, że o usterkach asystenta parkowania dowiadują się dopiero w momencie, gdy zarysują zderzak lub karoserię o ścianę budynku czy barierkę. W większości przypadków awaria czujników daje o sobie znać dużo wcześniej. Jak jednak ją rozpoznać? Jakie są metody diagnozowania nieprawidłowości? Co zrobić, kiedy w naszym Renault szwankuje asystent parkowania?

Jak sprawdzić czujnik parkowania w Renault? Co świadczy o jego awarii?

Jak już wspomnieliśmy, asystent parkowania może niekiedy w ogóle nie poinformować o awarii jednego z czujników, a kierowca dowiaduje się o niej dopiero w krytycznej – w najbardziej przykry sposób – sytuacji. Takie przypadki należą na szczęście do rzadkości – zwłaszcza, jeśli chodzi o systemy fabryczne i oryginalne części Renault. Zazwyczaj o usterce mówi kontrolka wyświetlająca się na desce rozdzielczej. Jeśli w aucie zamontowany jest system akcesoryjny, o nieprawidłowym działaniu informuje nas z kolei sygnał dźwiękowy, włączający się po wrzuceniu biegu wstecznego. Jedynie najtańsze lub poważnie uszkodzone systemy w ogóle nie dają znać kierowcy o tym, że ich działanie jest nieprawidłowe.

Awaria jednego z czujników nie musi oznaczać tego, że działać przestanie cały system. Zwykle wciąż pomaga on kierowcy w parkowaniu, ale z zawężonym „polem widzenia”. Jego funkcjonalność jest jednak znacząco zmniejszona, co może skutkować bliskim spotkaniem z przeszkodą na parkingu.

Jak sprawdzić czujnik parkowania w Renault? Metody diagnostyki

Sygnałów o awarii asystenta nie należy zatem lekceważyć, bo konsekwencje mogą być naprawdę poważne, a wizyta u lakiernika lub naprawa zderzaka potrafią mocno wydrenować nasz portfel. Jednak jak sprawdzić czujnik parkowania w Renault? W niektórych przypadkach można to zrobić samodzielnie. Jeśli mamy taką możliwość (i oczywiście umiejętności), należy wymontować czujniki i sprawdzić je zwykłym miernikiem. Jeśli opór będzie podejrzanie duży, oznacza to, że wystarczy zmienić sam czujnik.

W przeciwnym wypadku konieczna będzie wizyta w stacji diagnostycznej. Usterka może być bowiem zlokalizowana nie tylko w czujniku, ale też w centralce (sterowniku) lub przewodach. Niestety specjalistyczna diagnostyka wiąże się z już kosztami. Można jednak ich uniknąć. W jaki sposób? To wyjaśniamy w kolejnym akapicie.

Jak sprawdzić czujnik parkowania w Renault? Najczęstsze przyczyny awarii

Przyczyny awarii czujnika parkowania w Renault – i oczywiście, w innych autach – mogą być naprawdę różne. Czego więc unikać? Najczęściej za usterki odpowiadają następujące przyczyny:

    uszkodzenia mechaniczne – bardzo łatwo o nie na przykład przy uderzeniu podczas parkowania;
    zamalowanie sensora – zdarza się przy okazji wykonywanych samodzielnie napraw lakierniczych, chociaż nie można wykluczyć go również oddając auto do profesjonalnego warsztatu;
    uszkodzenie centralki – zazwyczaj odpowiada za nie zawilgocenie układu;
    uszkodzenie przewodów.

Źródło tekstu: https://france-car.com.pl/_blog/35-Jak_sprawdzic_czujnik_parkowania_w_Renault.html