Najlepszą metodą na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Zdają egzamin zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich głównymi atutami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy, a tak naprawdę jego korona, wygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest również mniej uciążliwe dla pacjenta niż założenie mostu lub pełnej protezy – nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten zabieg i jakie kroki należy przed nim podjąć.
Implanty zębowe – fazy terapii
proces założenia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Ponadto istotne jest również pozytywne nastawienie i zapanowanie nad strachem. W następnej kolejności dentysta nacina dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niesłychanie skomplikowana część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wprawą i wyczuciem. Dokładność niezbędna jest również przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w kość. Kiedy ten będzie w planowanym miejscu, lekarz musi jedynie zaszyć dziąsło pacjenta.
Implanty stomatologiczne a strach przed odczuciem bólu
Proces zakładania implantu stomatologicznego rodzi u wielu osób przerażenie związane z możliwym intensywnym bólem doświadczanym podczas zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Szczęśliwie lęk ten jest kompletnie nieuzasadniony. Współczesna implantologia korzysta z niesłychanie wydajnych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie podatni na ból mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie usuwającego możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.