Popiersia i rzeźby z brązu – zamów je dla siebie

Jedną z pierwotnych metod aktywności artystycznej jest rzeźba. Pierwsze jej formy obecne były już wiele tysięcy lat temu i odtąd są obecne w przeróżnych dziedzinach naszego życia. Znajdziemy je zwykle tam, gdzie obcujemy ze sztuką – na wystawach, w świątyniach oraz w muzeach, ale także w miejscach publicznych: w budynkach firm, na ulicach i placach, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczna, iż nie całkiem jesteśmy świadomi tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy właściwie na każdym kroku. W naszym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Figury z brązu w gmachach użyteczności publicznej

Prace rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą ogromne wartości estetyczne oraz artystyczne, notorycznie bywają przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (chociaż nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby stawiane na skwerach, na ulicach czy w przydomowych ogrodach, obecne są wszak w większości miejscowości. Ponad to częstokroć można spotkać je także w wielu budynkach. Są ozdobą na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Kiedy się je zamawia?

Podane wyżej przykłady dotyczą przeważnie ogromnych, nieruchomych prac. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to nieduże dzieła, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to m.in. popiersia wykonywane na zlecenie, medale bądź nagrody na zwycięzców konkursów. Inicjatorzy wszelkiego typu zawodów sportowych czy plebiscytów nie mają z tym kłopotów, ponieważ nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje ogromnych kosztów, a ich wykonanie wystarczy po prostu polecić zawodowemu artyście.