Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo korzystniej niż te produkowane współcześnie więc są wielką dekoracją budynków. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w dużym stopniu wpływa również metryka. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane według prawa – ich remontu nie możemy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem kupionych w markecie surowców. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać takie prace?
Jak odróżnić okna zabytkowe?
Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również uchylane, a to powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, jaki wykazuje wiele dobrych stron, ale wymaga częstej konserwacji, a poza tym łatwo go zepsuć. Z tego względu tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.
Komu powierzyć remont okien zabytkowych?
Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się wszak użyciem różnych, obecnie już nieczęsto widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najlepsi stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone wysokie kary.
Kontakt z firmą:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]