Kursy ochrony danych osobowych niezbędne dla administracji

Podstawowym prawnym aktem w Polsce, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również dziś określa ona ów termin i mówi, jak powinniśmy ich używać. Według aktu dane osobowe to wszystkie informacje, jakie umożliwiają zidentyfikowanie danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można więc nazwisko i imię, wiek czy adres, ale również tak zwane dane wrażliwe – na przykład wiadomości o stanie zdrowia, wyznaniu oraz ewentualnych wyrokach. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki nowym technologiom ich zdobycie i przetwarzanie jest banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu firmy. Jedne obracają jedynie danymi swoich współpracowników, pozostałe natomiast mają dostęp również do danych klientów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, jak zagwarantować im ochronę. Jest to naprawdę istotne, bowiem po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć poważne kary – po pierwsze pieniężne, ale w skrajnych sytuacjach również więzienia.

Na czym polega szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich specjalistów administrujących takiego rodzaju informacjami – są to m. in. pracownicy do spraw rekrutacji, kadr lub archiwów. W jego koszty zaliczają się także broszury pomocnicze, za pomocą których uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, podczas którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę informacji, uczestnicy otrzymują właściwe certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zazwyczaj kończą się tego samego dnia.