Jakie czynniki wpływają na cenę druku 3D?

Drukowanie 3D cena. Zdobądź więcej wiadomości.

Możliwość zamówienia wydruku 3D każdego projektu, makiety bądź modułów z tworzyw sztucznych znacznie obniża wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile zamysłem przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, często decyduje się ono na kupno własnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je profesjonalistów. Z kolei jeżeli potrzeba opracowania modelu 3D jest epizodyczna albo w grę wchodzi produkcja elementów o ograniczonym nakładzie, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu przedsięwzięcia pojawia się nie raz pytanie: jak obliczyć cenę druku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez bez plików STL i STEP będzie drożej

Na końcową cenę wydruku 3D ma wpływ mnóstwo elementów. Zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem stosownym formacie (STEP czy też STL), dzięki któremu można orientacyjnie obliczyć koszt wykonania zamówienia. W wielu przypadkach firma zlecająca przygotowuje tylko fizyczny model albo rysunek projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa w związku z potrzebą przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego przedmiotu przy pomocy skanera 3D, czy też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Inne czynniki znacząco wpływające na finalny koszt wydruku to, rzecz jasna, wybór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to głównie od tego, czy wydruk ma mieć całkowite czy procentowe wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (m.in. wygładzenia czy gwintowania).

Chcesz oszacować cenę druku 3D? Wyślij plik do zleceniobiorcy

Nie można właściwie wyliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z firmą, której planujemy powierzyć dane zlecenie. W tym celu warto wysłać jej plik do wyceny lub, jeżeli go nie posiadamy, wypełnić formularz i jak najstaranniej opisać specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Eksperci CADXPERT służą też pomocą przy wyborze tworzywa oraz najodpowiedniejszej techniki druku.

Kontakt z firmą:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]