Czym są badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne Bielsko - poznaj więcej szczegółów o tych usługach

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, percepcja prędkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. Jak? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]