Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.