Budujesz dom? Zleć badania geotechniczne

Badania geotechniczne okazują się niezbędne w czasie planowania budowy domu. Dzięki informacjom, jakie za ich pomocą zdobędziemy, zazwyczaj jesteśmy w stanie uniknąć różnych problemów. Których? Przede wszystkim tych, które wynikają z zawartości wody w glebie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w gruncie na danym terenie zawarte są wody podziemne – bardzo utrudniają one wybudowanie piwnicy, zatem takie badanie umożliwi wycofanie się z tego rozwiązania oraz zachowanie sporych sum. Badania geotechniczne mówią nam też, czy powinniśmy postarać się o wydajne odwodnienie, aby uniknąć trudności wiążących się z niewsiąkaniem wilgoci wskutek braku przepuszczalności ziemi.

Badania geotechniczne – na czym polegają?

Badania geotechniczne polegają na zaczerpnięciu fragmentów ziemi z wybranych miejsc. Można zaczerpnąć je zarówno ręcznie, jak i za pomocą odwiertów. Ostatnia technika wykorzystywana jest przede wszystkim w celu pobrania próbek z większych głębokości lub przy ziemi o wysokiej nieprzepuszczalności. Dobrze pamiętać, że im większa jest ilość otworów, tym bardziej miarodajne wyniki przyniosą badania geologiczne. Po pobraniu próbek muszą one trafić do laboratorium, gdzie specjalista przebada je pod kątem zawartości wody, a także pozostałych substancji i minerałów.

Badania geotechniczne – kto je wykona?

Jak widać, rezultaty badań geotechnicznych będą bardzo istotne – rzutują na opłacalność budowy oraz wysokość związanych z nią kosztów. Powinniśmy zatem zlecić ich przeprowadzenie sprawdzonemu geologowi. Jak więc go wyszukać? Najlepszym wyjściem okaże się powierzenie badań geotechnicznych geologowi mającemu odpowiednie certyfikaty – zapewniają one, iż rezultaty badań geotechnicznych będą miarodajne, zaś my dzięki nim bez trudu będziemy mogli sfinalizować inwestycję i ustrzec się zbędnych kosztów.