Automatyka magazynowa – wózki i regały przemysłowe

Dzisiejsze magazyny mają nieraz olbrzymią powierzchnię i mieszczą setki tysięcy sztuk towarów. To sprawia, że, aby utrzymać wysoką skuteczność ich pracy, należy wcielić w życie stosowne rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, która usprawnia procesy rozładunku, wysyłki i przechowywania przechowywanych materiałów. Pod tym określeniem kryje się wiele udogodnień, pośród których szczególne znaczenie mają wózki systemowe, system regałów przesuwnych oraz transport poziomy. Jak poprawiają one wydajność magazynów?

Automatyzacja magazynu – wózki systemowe i transport poziomy

Jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakim stały firmy spedycyjne, było uczynienie transportu towarów wewnątrz magazynu bezpieczniejszym, efektywniejszym i szybszym. W dzisiejszych czasach jest to wykonalne dzięki technologiom takim jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra. Z kolei systemy transportu poziomego zwykle składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, umożliwiających sterowanie ładunkiem.

Przesuwane regały przemysłowe

Drugi z problemów, z którym pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest mała powierzchnia. Jest on przede wszystkim uciążliwy w halach o niedużym metrażu oraz w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem mogą okazać się mobilne regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność magazynu może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a trafienie do konkretnych palet będzie niemal tak łatwe, co w przypadku typowych systemów regałów. Do składowania produktów o niższej wartości, można również zastosować automatyczne szafy magazynowe.