Audyt logistyczny – dowiedz się jak poprawić pracę magazynu

Opracowanie systemu informatycznego, koszty eksploatacji, projekt infrastruktury, efektywność pracy czy usprawnienie dostaw – to zaledwie kilka z obszarów działania magazynu, które mogą generować ogromne problemy. Ich rozwiązanie nierzadko wymaga znacznej reorganizacji pracy hali magazynowej oraz wdrożenia nowych technologii. Selekcja odpowiednich rozwiązań nie jest jednak łatwa. Stawka jest ogromna, gdyż zmiany, które poprawią pracę magazynu wymagają dużych inwestycji. Planując je, zaleca się więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą zapewni doradztwo logistyczne.

Jak prowadzony jest audyt magazynu?

Aby dowiedzieć się, które sfery działania magazynu należy udoskonalić, konieczna jest przeprowadzona przez specjalistę analiza logistyczna. W jej ramach audytor monituje, jak przebiegają procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynu jest prawidłowo wykorzystana. Gdy problemy zostaną rozpoznane, proponuje zastosowanie technologii, które przyczynią się do ich rozwiązania – na przykład
wymianę regałów, udoskonalenie transportu towarów wewnątrz magazynu lub instalację nowego systemu informatycznego.

Zalety doradztwa logistycznego

Audyt magazynu kończy się sporządzeniem raportu, który zostaje przekazany klientowi. Dzięki niemu kierownik magazynu może dokonać zmiany rozmieszczenia towarów, usprawnić procedury wysyłki i przyjęcia towarów, a także wprowadzić system regałów mobilnych (umożliwiających lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni) lub inne elementy automatyki magazynowej. Doradztwo logistyczne umożliwia oprócz tego na wdrożenie nowatorskich rozwiązań IT, które nie tylko ułatwią prowadzenie rejestrów towarów, ale też pozwolą na efektywne zarządzanie infrastrukturą i personelem hali.