System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Kliknij tu, jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości o systemie bankowym SWIFT.

Mimo, że właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny działający obecnie system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SORBNET, SEPA czy Express Elixir.Na świecie wykorzystywane są także różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie jednego państwa.

Co jest zatem największym atutem systemu SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]