Kto może skorzystać z metody kasowej?

Jeżeli jesteś zainteresowany metodę kasową, koniecznie skieruj się tu.

Właściciele firm na ogół rozliczają się z fiskusem za pomocą metody memoriałowej, zgodnie z którą obowiązek zapłaty podatku VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury za realizację usług czy sprzedaż towaru. Niestety w takiej sytuacji urząd skarbowy nie docieka czy na rachunku płatnika VAT pojawiła się należność od kontrahenta. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług wynika nie prędzej niż po przelaniu od kontrahenta płatności.

Rozliczenie metodą kawową – strategia na zachowanie płynności finansowej firmy

Brak pojawienia się na koncie należności w terminie to nie rzadkość. Osoby z własną działalnością gospodarczą co rusz znajdują się w położeniu, gdy są zmuszone co jakiś czas monitować kontrahenta odnośnie opłaty za dostarczone produkty czy też wykonane usługi. Jeżeli takie przypadki zdarzają się notorycznie, nawet bardzo dobrze działające przedsiębiorstwo może stracić płynność finansową, nie wnieść przysługujących podatków na czas i w efekcie otrzymać od fiskusa wysoką grzywnę. Na szczęście tzw. mali przedsiębiorcy, a więc podmioty których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym nie przewyższył wraz z podatkiem 2 milionów euro, są uprawnieni do skorzystania z metody kasowej odkładając tym samym termin rozliczenia podatku do czasu otrzymania opłaty od kontrahenta. Ze względu na wspomniany wcześniej limit z rozliczenia metodą kasową może skorzystać stanowcza większość krajowych przedsiębiorców, niemniej jednak muszą oni pamiętać, iż korzystanie z tej formy rozliczenia działa także w drugą stronę. Jeśli zatem sami mają problem z dotrzymaniem terminów płatności, nie będą mogli potrącić podatku VAT z faktury zakupowej póki nie uiszczą stosownej należności. O zamiarze przejścia na metodę kasową należy zawiadomić urząd skarbowy składając druk VAT-R. Niezbędne jest również przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT oraz obligatoryjne umieszczenie na każdej wydanej fakturze dopisku “metoda kasowa”.

Metoda kasowa zmusza do permanentnego śledzenia wpływu opłat

Metoda kasowa rozliczenia podatku VAT jest często odradzana niewielkim przedsiębiorstwom przez prowadzące ich biura rachunkowe. Przeważnie powodem tego jest kwestia ciągłego kontrolowania wpływających płatności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa zmusza wszak do dokładnego ich śledzenia, aby nie przeoczyć terminu rozliczenia podatku. W przypadku firm wystawiających co miesiąc do kilkunastu faktur nie jest to utrudnienie. Jednak już przy stu i więcej fakturach monitoring przelewów pojawiających się na rachunku firmowym może zajmować nawet parę godzin dziennie. Dla takich przedsiębiorstw najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje likwidację ryzyka błędów przy księgowaniu oraz oszczędność czasu, jest korzystanie z oprogramowania służącego do automatycznej obsługi należności, jakim jest Flobo.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]