Zobacz więcej szczegółów o Krajowym Systemie Faktur na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.
System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz finalnie właścicielom firm na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – koniec z błędnym przeniesieniem informacji z faktur
Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele powie osobie, która nie umie go odczytać, jednak dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu będzie absolutnie klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę niezależnie od tego który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to ważna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na tym zyskają
Każdy właściciel firmy od stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, jak również nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z kolei Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu zapobiega patologiom w obszarze podatku akcyzowego, od towarów i usług i dochodowego. Watro dodać, iż obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak musi ono być zintegrowane z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]