Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to również najlepsze wyjście dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych form pokrycia kosztów związanych z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę finansowania? Jak uniknąć możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?
Zasady faktoringu dla firm
Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z wykupieniem należności firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją rozmaitych rodzajów umów, a wykup długów jest jedynie jedną z nich. Polega on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu także pozostałe usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce wpływają postanowienia prawa cywilnego, a także prawa spółek handlowych.
Faktoring dla biznesu – jak znaleźć ofertę?
Oferty kolejnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy naprawdę różne. Aby uniknąć błędów, których skutkiem mogą okazać się duże problemy, należy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Potrzebne okażą się wtedy odpowiednie kwalifikacje, których często po prostu nie posiadamy. Z tego względu wybór oferty powinniśmy omówić z doradcą finansowym, bo ten powie nam, jak znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, ale zazwyczaj okazuje się, iż w ten sposób unikniemy zawarcia nieopłacalnej umowy.