Frank szwajcarski w kantorze online – prosta wymiana po aktualnym kursie

Więcej w temacie kursu franka szwajcarskiego na topfx.pl.

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą za dużo, tak naprawdę zaledwie tyle, że to waluta, w której mnóstwo naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty, które teraz trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Waluta słynna ze swojej wyjątkowej stabilności – frank szwajcarski

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, ale jest to też środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi funta brytyjskiego, euro i dolara amerykańskiego, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z kluczowych walut dzisiejszego świata. Niemniej jednak nie był to pierwszy pieniądz, który funkcjonował w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił liczne miejscowe waluty, które uprzednio wybijano w szwajcarskich kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej zdumiewającej stabilności, unikając między innymi sporym zawirowaniom w latach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski nazywany jest jedną z piękniejszych walut świata. Ósma seria banknotów wprowadzona do obiegu od połowy 90-tych charakteryzuje się bajeczną kolorystyką i niecodzienną pionową orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata sztuki (np. Sophie Taeuber-Arp, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Le Corbusiera), a nie jak zwyczajowo bywa – twarze wojskowych, królów czy polityków. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są natura, nauka i kula ziemska.

Kurs franka – te informacje sprawdzisz na stronach kantorów online

Frank szwajcarski nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego notowania śledzą też bacznie kredytobiorcy z nieuregulowanymi długami w tej walucie. By poznać bieżący kurs franka szwajcarskiego, polecamy zaglądać na stronę kantoru internetowego, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. Tu można też prześledzić wahania ceny waluty w określonym roku. Jest to opcja potrzebna inwestorom analizującym swoje dalsze kroki oraz frankowiczom czekającym na stosowny moment, by wymienić walutę przed uregulowaniem kolejnej części pożyczki.