Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Klinkier to odmiana dekoracyjnej cegły, którą można użyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest współcześnie tak chętnie wykorzystywana w przemyśle budowniczym?

Zalety klinkieru elewacyjnego

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na zawilgocenie czy uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od dziesięcioleci wykorzystuje się jako element wykończeniowy domów oraz mieszkań – mogą służyć m.in. jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Klinkier jest używany też na podokienniki, naroża, cokoły oraz pozostałe elementy budynków i wspaniale zdaje egzamin zarówno w przypadku domów utrzymanych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo elegancko i jest odporna na negatywne czynniki z zewnątrz – śnieg, niską temperaturę, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Klinkier elewacyjny pozostaje więc przez lata w nienaruszonym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają również inne zalety – zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że są one odporne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz klinkier na elewację

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja wyeksponuje styl, w którym utrzymane są pokoje – idealnie będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Wysokiej jakości płytki ceglane można nabyć w licznych sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.