Tarcica – do jakich celów jest wykorzystywana?

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, ma bardzo ważne zastosowanie zwłaszcza w przemyśle budowlanym, a także w produkcji artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej wykorzystywania wydatnie wpływa fakt, że produkt ten dostępny jest w wielu rodzajach, które określane są przez gabaryty tarcicy.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Zakłady drzewne oferują swym klientom rozmaite rodzaje tego produktu drzewnego. Przede wszystkim wybrać można tarcicę mokrą oraz suchą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia wcześniej przetartego z zastosowaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, ale też pożądanych parametrów użytkowych, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgoci. Tarcica mokra zaś nie jest poddawana suszeniu. Tarcicę dzieli się również na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak nietrudno wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnemu zabiegowi mechanicznemu, po zakończeniu którego wszystkie jej powierzchnie są obrobione. Tarcica nieobrzynana ma natomiast obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Poza tym możliwe jest produkowanie tarcicy w rozmaitych wymiarach. Z podstawowej postaci tarcicy tworzy się na przykład deski, łaty, bale, listwy i belki.

Tarcica – do czego jest użytkowana?

Dobrej jakości tarcica, wytworzona z dobrego gatunkowo drewna i poddana pieczołowitej obróbce, używana jest wszędzie tam, gdzie niezbędne są duże walory estetyczne i doskonałe parametry techniczne. Zaś tarcica gorzej jakości używana jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, a także w budownictwie, przykładowo do wytwarzania więźb dachowych i konstrukcji budowlanych.