Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Dalsze informacje o szalunkach Kraków

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj robi się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wykonana z drewna cechującego się gorszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje oczekiwaną formę. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można też solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany właściwie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. Zazwyczaj potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Mają jak widać bardzo duże zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są także specjalne dźwigary oraz podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym dźwigarów, mocowań, a także sklejki.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]