Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

W przeciwieństwie do mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przywykliśmy do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, lecz także pomaga to regulować ilość światła wpadających do pomieszczeń. Najczęściej do zasłaniania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich latach często wybieramy rolety wewnętrzne zakładane na okna.

Jakie rolety wewnętrzne dostaniemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych i okiennych. W większości z nich kupimy też wszystkie potrzebne akcesoria, tj. karnisze metalowe, kółka z żabkami, wsporniki ścienne i sufitowe oraz rozety. W jednym sklepie będziemy mogli skompletować cały zestaw niezbędny do instalacji rolet. Natomiast to, jakie rolety będą nam odpowiadać, będzie już zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by robić zakupy z głową. Przykładowo, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niedużych oknach, ale nie nadają się dla osób cierpiących. Na takich roletach dość łatwo zbiera się kurz, ponieważ robione są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju służą rolety dzień-noc. Sprawdzą się prawie we wszystkich pomieszczeniach: w biurze, salonie, pokoju dziecięcym, a nawet w łazience. Te rolety posiadają przemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja ma miejsce bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ wyprodukowane są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – jakich błędów się wystrzegać

Nasze okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrze zmierzyć rozmiar okien, gdyż źle dobrane rolety nie spełnią swojego zadania, poza tym będą prezentować się niechlujnie. Jeśli zatem brak nam doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, wezwijmy na pomoc fachowca.