Okna skrzynkowe do wiekowych obiektów

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z zabytkowymi obiektami. Często zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, wiejskich domkach lub dworkach. Obecnie są one wytwarzane przede wszystkim z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, gdyż użycie tego typu okien oczekiwane jest przez urzędników. Warto przy tym zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej montowane są również we współczesnych budynkach. Tym bardziej, iż obecne wersje są równie wydajne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to pewnego rodzaju izolator, który zabezpiecza pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach nierzadko podzielone są na cztery części – te górne, mniejsze skrzydła są otwierane osobno i niegdyś były wykorzystywane do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w obiektach zbudowanych przed laty – chociażby domach drewnianych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, powinny być zrobione z odpowiedniego drewna. Dotychczas najczęściej sięgano po sosnę oraz dąb, ale ostatnimi czasy ich twórcy stosują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti okazują się wszak znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci, wiatru i ekstremalnych upałów.

Kontakt z firmą:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]