Nowoczesna izolacja fundamentów

Fundamenty to z całą pewnością najistotniejsze części budynku. W przypadku zniszczenia okażą się zagrożeniem dla całego budynku. Największym zagrożeniem dla nich jest wilgoć, gdyż potrafi szybko je uszkodzić, zaś skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już na etapie planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą potrzebne drogie i bardzo trudne prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian będą najbardziej zauważalne na pierwszych piętrach budynku. Jak wiec je odróżnić? Jakie techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak istotna?

Jak przed chwilą nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi okazać się naprawdę groźne dla budynku. Gdy wilgoć dotrze do ścian, pierwszym objawem będzie odpadanie tynku, które jest problemem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko bowiem ściany zajmują pleśni oraz porosty, zaś te mogą być ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców budynku. Szczególnie niebezpieczne są dla osób z alergiami oraz chorobami układu odpornościowego, u których czasem owocują nawet zgonem. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, by fundamenty były odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Które techniki na to pozwalają?

Metody izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – w poziomie i pionową. Pierwsza chroni przed wnikaniem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni fundamenty przed opadami oraz wodą gruntową. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest głównie na terenach, gdzie nierzadko występują podtopienia. Istotne okazuje się także to, jakie surowce będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie warto wybierać produkty uznanych producentów.