Drzwi drewniane. O czym pamiętać przy zakupie?

Mimo że w sklepach kupimy wiele drzwi wyprodukowanych z rozmaitych materiałów (na przykład z metalu czy materiałów syntetycznych), to największym uznaniem producentów oraz klientów szczycą się wciąż drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to dziwić, gdyż ich liczne atuty sprawiają, iż będą doskonałym wyjściem tak wszędzie, gdzie liczy się wygoda, jak i we wnętrzach, w których ważniejsze są względy estetyczne. Odpowiednio wykonane drzwi drewniane będą bowiem solidne i świetnie wyglądają, zaś ich użytkowanie nie przysporzy najmniejszych problemów. Jak więc wytwarzane są drzwi drewniane? O jakich rzeczach nie zapominać przy ich zakupie?

Drzwi drewniane – z czego są zrobione?

Do wyrobu drzwi bywają wykorzystywane rozmaite gatunki drewna. Zazwyczaj jednak wybierane jest drewno sosnowe, bo jest dość wytrzymałe, a ponadto tanie, dość lekkie i nieprzysparzające problemów przy przygotowaniu. Oprócz tego stosowane są zwłaszcza inne drewna krajowe – między innymi dąb oraz buk. Rysunek drewna sosnowego nie pasuje jednak do niektórych wnętrz – z tego względu drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, tak tych z Europy, jak i z innych części świata. Decydują one jaki będzie charakter danego egzemplarza oraz pozwalają na dostosowanie go do różnych mebli lub dodatków.

Rozmaite wersje drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są często kupowane również ze względu na fakt, iż (w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z tworzyw sztucznych) mogą być używane również w tradycyjnie zaaranżowanych pomieszczeniach i podczas renowacji budynków dodanych do wykazu zabytków. Dla części klientów naprawdę istotne będzie także to, że drzwi drewniane można wyprodukować według wskazówek klienta, dopasowując je do jego upodobań oraz wymagań przestrzennych mieszkania – a to będzie oczywiście niemożliwe dla drzwi z metalu oraz z coraz bardziej lubianych tworzyw syntetycznych.