W celu optymalnego użytkowania falownika, powinniśmy kupić właściwy model. Chociaż osobom średnio obytym w tej dziedzinie może wydaje się to niełatwym zadaniem, jeśli zastosujemy się do paru porad, nie będzie to przyczyną dużych trudności. Na jakie parametry zatem należy zwrócić największą uwagę?
Co mają zasilać falowniki?
Najistotniejszy jest dobór falownika właściwego dla danej maszyny. W przypadku małych napędów, egzamin zdadzą nawet falowniki o małej mocy, jednak do zasilania urządzeń takich jak instalacje fabryczne zaleca się sięgnąć po przemienniki o większych możliwościach.
Jak mają być zasilane falowniki?
Informacje o tym, w którym trybie pracuje konkretny silnik widnieją na zamontowanej na nim obudowie. Część urządzeń pracuje jedynie z zasilaniem trójfazowym, w przypadku innych natomiast istnieje możliwość zastosowania kilku rodzajów falowników.
Wytrzymałość falowników – to najbardziej się liczy
Od sprawności falowników zależy nie tylko efektywność napędzanej za ich pomocą aplikacji, ale też życie i zdrowie przebywających w jej pobliżu osób. Dlatego kupując je warto sprawdzić, jaką opinią cieszą się falowniki konkretnej firmy – nierzadko jest świadectwem jakości tych produktów.
Co oprócz falowników?
Praca przemienników będzie o wiele efektywniejsza, jeśli wyposażymy je w właściwe dodatki. Największe znaczenie mają enkodery, z którymi można precyzyjnie określić szybkość obrotową osi. Warto też dokupić panele, sprawiające, że obsługa falowników jest prostsza.