Serwonapędy są typem silników, które oprócz wytwarzania siły, są wykorzystywane również w celu pozycjonowania osi. Spotyka się je przede wszystkim przy zadaniach, w których wymagana jest stuprocentowa precyzja – pod tym względem są znacznie efektywniejsze niż tradycyjne silniki.
Jak skonstruowane są serwonapędy
Ich podstawową częścią jest silnik napędzany prądem elektrycznym, który uruchamia cały zestaw. Na efektywność serwonapędu największy wpływ ma sterownik, za pomocą którego można ustawiać położenie osi. Serwonapędy posiadają również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien być połączony w zamkniętą pętlę i być wyprodukowany z surowców zapewniających jego dużą efektywność.
Jak sterować serwonapędami?
W przypadku serwonapędów największe znaczenie ma nieskomplikowane sterowanie. Ze względu na to zdecydowana część ich wytwórców dba o to, by ich serwonapędy mogły być zarządzane z poziomu komputera – nierzadko można trafić na interfejsy GUI, dzięki którym łatwiejsze staje się kontrolowanie serwonapędów oraz wizualizacja parametrów ich działania.
Zastosowania serwonapędów
Serwonapędy nierzadko wykorzystywane są w urządzeniach do odlewu przedmiotów plastikowych – umożliwiają bowiem precyzyjne ustawienie ich podzespołów. Znajdują także zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjne nawinięcie czegoś na rolkę. Wykorzystuje się je w przemysłowych elektronarzędziach oraz maszynach służących przestawianiu towarów na składnicach.