Łożyska liniowe

Łożyska liniowe

Łożyska liniowe są odpowiedzialne za ruch odbywający się między prowadnicą, a wałkiem. Są to aparaty o dużej precyzji, stąd są tak ważne dla postępu nowoczesnej techniki. Charakteryzują się również sporą nośnością, znakomitą wytrzymałością i mają relatywnie małe wymiary, co pozwala na użycie ich w procesach z zakresu automatyki i mechaniki

Rodzaje łożysk liniowych

Wiele firm oferuje w obudowach oraz te w kołnierzach, a także bez nich.

Modele łożysk liniowych z kołnierzem

Wśród łożysk liniowych z kołnierzem są dwa zasadnicze rodzaje: łożyska z kołnierzem zamkniętym o otwartym. Tego typu łożyska są niezastąpione w momencie, gdy zachodzi konieczność zainstalowania łożyska w elemencie ruchomym maszyny, co zmniejsza gabaryty i znacząco wpływa na sztywność całego prowadzenia liniowego.
Łożyska liniowe bez kołnierza to min. łożyska liniowe otwarte, regulowane, zamknięte oraz zamknięte z metalowymi zawracaczami.

Łożyska liniowe w obudowachCo powinieneś wiedzieć o łożyskach liniowych w obudowach?

Łożyska w obudowach dzielą się ze względu na typ obudowy i są to min. obudowy krótkie, otwarte i otwarte przedłużane. Łożyska w obudowach są idealnymi elementami do tworzenia modułów liniowych czy stołów linowych dzięki możliwości bezpośredniego montażu bez konieczności stosowania opraw łożysk liniowych.