Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To przecież proste!

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy chętniej tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle istotne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak przeprowadzić optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Istnieją rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto również zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale niesamowicie istotnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Zastosowanie tych zasad na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.