Topaz mistyczny – technologia produkcji

Jeśli poszukujesz mystic topazu, koniecznie odwiedź tę stronę

Niepowtarzalny blask i nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od lat cieszącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru nietrudno pomylić się, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem odpowiedniej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany działaniu gorąca i powlekany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – odcienie

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że kamień przybiera fioletowy odcień, błękitny zaś jest skutkiem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Doskonałe skutki daje obrabianie białego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go więc do produkcji wisiorków, pierścionków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do wieczorowych strojów – doskonale wygląda również w pracy. Ważna jest również mnogość barw, dzięki której łatwiej możemy wybrać ozdoby do konkretnej kreacji.