Aranżacja ogrodów – nie tylko rośliny

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, warto zdecydować się na jego obmyślaną oraz gustowną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu oraz aranżacja spowoduje, że otoczenie będzie prezentować się przepięknie. Wymaga to jednakże sporej umiejętności i wiedzy, na przykład na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem jest zatem zlecenie aranżacji profesjonalistom. Wbrew obawom, może to być mniej kosztowne niż samodzielne – czasem nieudane – próby urządzania bądź pielęgnacji ogrodu.

Trudna aranżacja ogrodów – co trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga między innymi znacznego pogłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba mieć świadomość, jakiego rodzaju gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych częściach) i wobec tego które powinno się nasadzić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących na przykład tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło. Niebagatelny jest też właściwy układ zieleni, na przykład umieszczanie w pobliżu siebie gatunków, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie przez długi czas imponował swym pięknem. Dużych umiejętności wymaga również zrobienie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, ale największe znaczenie ma przecież wygląd ogrodu. Duża liczba osób chce zaaranżować swój ogród w określonym stylu – w stylu francuskim czy angielskim. Aby jednakże móc nadać taki charakter, należy nie tylko dobrze orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz również właściwie wpasować do niej pozostałe elementy ogrodu.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz pięknego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć naturalnie piękny trawnik, wyszukane rośliny, ozdobne drzewka i krzewy są w tym otoczeniu najistotniejsze. Warto jednakże zafundować im odpowiednią oprawę w postaci pięknego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które pięknie wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się oczka wodne oraz sadzawki, sielskiego charakteru dodają im również stylizowane na stare schodki. Piękno wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do określonych miejsc bez zadeptywania trawnika, a także poprawiają estetykę ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład bruk kamienny bądź żwir ozdobny. Typ podłoża ścieżek, ich wymiary oraz układ, a także wszelkie pozostałe elementy architektury ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dobrać do charakteru ogrodu oraz domu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję może być bardzo trudno, warto więc zlecić to zadanie osobom, które są w tym specjalistami.